Jakie są objawy skoliozy?
Pierwszym niepokojącym sygnałem jest pojawienie się asymetrii np. barków, garbu żebrowego lub lędźwiowego. Każda niepokojąca nas (rodziców) zmiana w postawie ciała dziecka powinna być skonsultowana ze specjalistą od wady postawy skolioza.
Czym może skutkować nieleczona skolioza?
Skolioza jest schorzeniem dotyczącym nie tylko samego kręgosłupa, ale również całego ciała. Nieprawidłowy przebieg kręgosłupa może powodować ucisk na narządy wewnętrzne, utrudniać oddychanie i krążenie. Nie należy lekceważyć leczenie skoliozy, ponieważ nieleczona prowadzi do leczenia ostatecznego, czyli operacji.
W jakim wieku najlepiej korygować skoliozę?
Skoliozy jak inne wady postawy mogą występować w różnym wieku. Momentem bardzo istotnym jest okres pójścia do szkoły. Wtedy dzieci więcej czasu spędzają w pozycji siedzącej, mają mniej czasu na aktywność ruchową. Bardzo często zdarza się, że przyjmują nieprawidłową pozycję siedzącą, obciążając bardziej jeden pośladek, co w konsekwencji może prowadzić do skrzywienia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Przyjmowanie pozycji skorygowanej i zmiana pozycji jak tylko jest to możliwe, korzystnie wpływa na postawę dziecka.
Jak długo może trwać leczenie skoliozy?
To zależy od stopnia skrzywienia, kiedy wykryto wadę, budowy ciała i motywacji do ćwiczeń pacjenta. Skoliozy wykryte na wczesnym etapie dają większą szansę na korekcję, nawet w kilka miesięcy. W przypadku dużych skolioz >30º oprócz fizjoterapii (skolioza u dzieci ćwiczenia) wdraża się leczenie pomocnicze w postaci gorsetu. Celem leczenia gorsetowego jest utrzymanie efektów terapii, zatrzymanie progresji skoliozy oraz kształtowanie symetrii całego tułowia.
Skolioza dziecięca - Jak przebiega terapia?
Terapię poprzedza wywiad i szczegółowe badanie pacjenta oraz analiza zdjęć rtg. Terapia jest indywidualnie dobierana do każdego pacjenta. Na początku polega na rozluźnieniu struktur mięśniowo-powięziowych, które ograniczają ruch korekcyjny. Następnie na tak przygotowanych tkankach buduje się prawidłowe, indywidualnie dobrane, trójpłaszczyznowe wzorce ruchowe, które się wzmacnia i stabilizuje. Powodzenie w terapii w znacznej mierze zależy od podejścia pacjenta i rodziców, ich zaangażowania w proces terapii, konsekwencję i dokładność wykonywania ćwiczeń.