Terapia skolioz
Terapię poprzedza wywiad i szczegółowe badanie pacjenta oraz analiza zdjęć rtg. Terapia jest indywidualnie dobierana do każdego pacjenta. Na początku polega na rozluźnieniu struktur mięśniowo-powięziowych, które ograniczają ruch korekcyjny. Następnie na tak przygotowanych tkankach buduje się prawidłowe, indywidualnie dobrane, trójpłaszczyznowe wzorce ruchowe, które się wzmacnia i stabilizuje. Powodzenie w terapii w znacznej mierze zależy od podejścia pacjenta i rodziców, ich zaangażowania w proces terapii, konsekwencję i dokładność wykonywania ćwiczeń. Przy pełnej współpracy z terapeutą nawet duże kąty skrzywienia kręgosłupa można poprawić, jak również wygląd kliniczny pacjenta i co za tym idzie jego samopoczucie psychiczne i uniknąć operacji.
Terapia wad postawy
Stosujemy terapię dla wad postawy takich jak plecy okrągłe, plecy wklęsłe, kolana koślawe, kolana szpotawe, stopy płasko-koślawe itp. W zależności od wykrytej wady postawy u dziecka stosuje się odpowiednio dobrane ćwiczenia korekcyjne.
Problem z nieprawidłowym napięciem mięśniowym
W przypadku obniżonego napięcia mięśniowego terapia polega na wzmocnieniu głównie mięśni posturalnych, mięśni obręczy barkowej. Dla lepszego efektu terapii rodzice dostają zalecenia do domu jakie ćwiczenia lub jaka aktywność jest najbardziej wskazana dla ich dziecka. Jeśli pacjent ma wzmożone napięcie mięśniowe stosuje się techniki relaksacyjne, rozluźniające, masaże.
Rehabilitacja po złamaniach
Rehabilitacja pourazowa polega na przywróceniu funkcji kończyny, która uległa wypadkowi, poprawie zakresu jej ruchomości, wzmocnieniu siły mięśniowej, tak by pacjent nie odczuwał ograniczeń i nie czuł, że dana kończyna jest słabsza.
Stany przeciążeniowe u dzieci i młodzieży
Zespoły przeciążeniowe pojawiają się pod wpływem powtarzającego się obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego bez odpowiedniego odpoczynku. Najczęściej występują u dzieci i młodzieży uprawiających jedną dyscyplinę sportową np. piłka nożna, gimnastyka artystyczna itp. Stany przeciążeniowe niosą ze sobą ryzyko kontuzji, naderwania, zwichnięcia, skręcenia itp. W zależności od dolegliwości terapia polega na rozluźnieniu mięśniowo-powięziowych, tapowaniu, chłodzeniu, ale przede wszystkim zaleca się pacjentowi odpoczynek!